Konya / Ereğli Tarihi ve Resimleri

Konya Ereğli Resimleri

Ereğli Hakkında...

Ereğli ismi ülkemizde 15 ayrı yerleşim yerinde kullanılmaktadır. Ancak bunların en tanınmışı Konya Ereğli’dir. Ereğli yeşilliğiyle, modern kentleşmesiyle, zengin maden kaynaklarıyla, İvriz Çayı'nın suladığı bereketli topraklarıyla ve Lykonia, Klikya ve Kapadokya üçgeninin uç noktasında yer alan Ereğli antik yollarının kesiştiği bir merkezde bulunması nedeni ile ,insanlık tarihinin ilk evrelerinden itibaren yüksek kültürlerin buluştuğu, Konya’mızın nadide ilçelerinden biridir.

Konya Ereğli İvriz Resimleri

Ereğli Coğrafi Özellikleri

Ereğli kuzeyde Toros dağlarının eteğinden başlar ve engebesi giderek azalarak Konya Ovasına yayılır. İlçe Merkezinin 20 km güneyinden geçen Toros Dağlarından başka sönmüş Volkan Dağları Hasan Dağı (3258 m) ve kuzeybatı Karacadağ ile çevrilidir. En önemli akarsuyu İvriz Çayı’dır. Üzerine kurulu İvriz barajı ile Ereğli’de tarım alanlarının sulanmasını sağlayan İvriz Çayı, diğer taraftan Ereğli’nin içme suyu ihtiyacını da karşılamaktadır. Ereğli, İç Anadolu yaylasının Konya Ovası ile güneye uzanan ve Toroslar'da son bulan, denizden 1054m yükseklikteki düzlüğe kurulmuş olup ilçe 37 - 38 kuzey enlemi ile 35,5 - 34,5 doğu boylamı arasındadır. 2260 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Doğusunda Ulukışla, kuzey doğusunda Bor, kuzeyinde Aksaray, kuzey batıda Karapınar, batısında Ayrancı,güneyinde Halkapınar ve Toros Dağları ile İçel ili bulunmaktadır. Ereğli Ovasına hayat veren su kaynaklarının hepsi de Toros Dağları çıkışlıdır. Kar, yağmur beslemelidir. Su yönünden zengin bir beldedir. XX. Yüzyılın ikinci yarısına kadar sadece akarsular ile sulanan arazi, son yıllarda yer altı sularından da büyük boyutlarda faydalanmaktadır. Akarsularının yıllık ve aylık debileri arasında çok büyük farklar vardır.Bugün için Halkapınar ilçesi sınırlarında kalan İvriz Çayı hem Ereğli ovasında tarım arazisinin sulamasında hem de şehir içme suyu olarak kullanılmaktadır. Bu çay üzerinde sulama amaçlı İvriz Barajı bulunmaktadır. Toros Dağlarının kuzey eteklerinden çıkan Delimahmutlu ve İvriz Çayları ile yer altı sularının bolluğu ilçemizin yeşil Ereğli adıyla anılmasını sağlamaktadır. Akarsu kıyılarında söğüt, kavak ve çeşitli tabii yeşillikler vardır.

Konya Ereğli İvriz Anıtı Resimleri

ivriz Kaya Kabartma Anıtı

Konya Ereğli'ye gelmişken, 21 km uzaktaki İvriz'i mutlaka görmek gerekiyor. Ereğli Belediyesi İvriz yolunun en uygun bölümlerine tabelalar yerleştirmiş. Böylece kimseye sormadan, İvriz'e ve görkemli kaya anıta ulaşabiliyorsunuz. Tuwana krallığından zamanımıza kadar en önemli kabartma, geç Hitit dönemine ait ve Tuwana kralı Warpulowas tarafından M.Ö. 8. yüzyılda yaptırılmış. Bereket tanrısı Tarhundas ile onun karşısında ibadet eden Kral Warpulowas figürleri ve arka kısmındaki Hitit hiyeroglif yazısında; "Ben hakim ve kahraman Tuwana kralı Warpulovas. Sarayda bir prensken, bu asmaları diktim. Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin." deniliyor. Kabartmada Hitit sanatından başka, Asur ve Frig sanatı etkileri de görülüyor.

Konya Ereğli Resimleri

Ereğli iklimi

Ereğli İç Anadolu Bölgesine hakim tipik bir kara iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak , kışları soğuk ve kar yağışlıdır. İlçemiz Ereğli'de meyvecilik de hayli gelişmiş durumdadır. Özellikle beyaz kiraz, Napolyon kiraz vişne, elma olmak üzere çeşitli meyve ağaçları yetiştirilmektedir. Orman İşletme Şefliği'nce ağaçlandırma faaliyetleri artarak devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucu 494845 hek. alan, karaçam, ardıç ve meşe ile ağaçlandırılmıştır. Dağlık bölgelerde az çok çalılık ve orman örtüleri görülmektedir. Ereğli'nin 1997 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 118.929' dur. Bu nüfusun 77.790'u ilçe merkezinde 41.150'si köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Yazın inanılmaz derecede soğuk bir suyun bulunduğu İvriz, ceviz, ceviz büyüklüğünde kiraz, fındık ve üzümüyle ünlü. Baraj gölü çevresi ise keyifli kır lokantaları ile konukları ağırlıyor.