Bizimkonya.com - Konya'ya Dair Ne Varsa...
Anasayfaya Git
 Konya Tarihi  KONYA TARİHİ
 Konya Resimleri  KONYA RESİMLERİ
 Hz.Mevlana  HZ.MEVLANA
 Nasreddin Hoca  NASREDDİN HOCA
 Konyalı Ünlüler  KONYALI ÜNLÜLER
 Konya'nın İlkleri ve Enleri  KONYA'DA İLKLER
 Konya Mutfağı - Yemekleri  KONYA YEMEKLERİ
 Konya Türküleri - Şarkıları  KONYA TÜRKÜLERİ
 Konya Müzeleri  KONYA MÜZELERİ
 Konya Coğrafyası  COĞRAFİ YAPI
 Çatalhöyük - Çatalhüyük  ÇATALHÖYÜK
 Konya Şivesi - Ağzı  KONYA ŞİVESİ
 Konya Şenlik - Festival  ŞENLİK - FESTİVAL
 Konya Telefon Rehberi  TELEFON REHBERİ
 Konyada Gezilecek Yerler  GEZİLECEK YERLER
 İletişim  BİZ KİMİZ?

 

KONYA'DA GEZİLECEK YERLER :


Dünya kentimiz Konya, ilk çağlara kadar uzanan tarihi dolayısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış müstesna bir şehirdir. Dolayısıyla gezip, görülecek bir çok tarihi ve doğal güzellikler  vardır bu şehirde. İlçeleri ve çevresi ile birlikte düşünüldüğünde,  Konya’yı gezmek için en az 4 gün gerekebilir.

Mayıs ayından itibaren, Konya’da genellikle gezmeye elverişli bir hava olur. Yalnız, kara iklimi olması sebebiyle yazın sıcağı bunaltıcı olsa da mayıs başında, bu sıcağın pek hissedilmeye başlanmamış olma ihtimali de var. Tarihi İpekyolu  üzerindeki en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Konya gerçek bir geçiş noktasıdır. Geziniz sırasında tam Anadolu’yu ve komşusu olduğu Akdeniz’in etkilerini fark edersiniz.

Konya’da  görülmesi gereken yer denilince, ilk akla gelen Mevlana Türbesi’dir. Mevlana Türbesi’nin etrafındaki Mevlevi Dergahı’na uğramalısınız. Müze, eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet göstermektedir. “Mevlana Türbesi” olarak da anılır. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması, Türbe’ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

Müze alanı bugün yeni ilavelerle birlikte 18.000 m² ye ulaşmıştır. Mevlana Müzesi, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinden sonra en çok ziyaret edilen mekan olarak öne çıkmaktadır. Mevlana Kültür Merkezinde yapılan, Sema gösterilerini, Şeb-i Arus törenlerini Konya’da izlemek ayrı bir haz. Sonrasında şehrin tam ortasındaki Alaaddin tepesine giderek şehir manzarası izleyip,  daha sonra  yorgunluğunuzu Meram Bağlarında çıkarabilirsiniz.

Fiziksel ve coğrafi olarak ilginç bir yapıya sahiptir Konya, müthiş bir doğa şöleni olan Meke Krater Gölü’nü, Acıgöl’ü, Beyşehir Gölünü, Karaman yakınlarındaki Binbir Kilise (Maden Şehri) de görülebilecek yerlerden. Ereğli yakınlarında Hititler’den kalma anıt İvriz Kabartması, Sille’de Aya - Elena Kilisesi de görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden. Yerköprü şelalesini, Beyşehir Eflatunpınar Hitit Anıtı’nı ziyaret etmeyi de unutmayın.

Konya İlçeleri
SelçukluMeram
KaratayEreğli
ÇumraSeydişehir
BeyşehirBozkır
AkşehirIlgın
YalıhüyükKulu
CihanbeyliGüneysınır
SarayönüKadınhanı
TaşkentKarapınar
HadimAltınekin
AkörenDoğanhisar
HalkapınarDerbent
ÇeltikTuzlukçu
EmirgaziDerebucak
HüyükAhırlı
ÇumraYunak
 
Bizim Konya.com